sk hu
Na javisko ho ešte stále vedie sväté prekliatie 17. októbra 2019
Martin Huba 9 - Jókaiho Divadlo

Martin Huba, ktorý u nás režíruje predstavenie Glembayovci, považuje za jednu zo svojich najobľúbenejších rolí postavu Leona Glembayho. Prezradil nám tiež, že túto rolu stvárňoval v polovici 80. rokov na doskách SND po boku Emílie Vášáryovej a Ladislava Chudíka a pod režisérskou taktovkou Miloša Pietora veľmi rád.

Martin Huba 2 - Jókaiho Divadlo

U nás sa premiéra predstavenia Miroslava Krležu uskutoční 18. októbra 2019 o 19:00. V zhone divadelných skúšok sme mali možnosť porozprávať sa s Martinom Hubom o otázkach, ktoré nám predstavenie kladie, aby sme sa dozvedeli, čo ho láka aj vo veku sedemdesiatich šiestich rokov na javisko a aby nám prezradil čo-to o svojej predošlej komárňanskej réžii, o dráme Idiot, s ktorou čoskoro vystúpi naše divadlo v Bratislave.

Foto 103 - Jókaiho Divadlo

Divadelnú adaptáciu Dostojevského románu Idiot môžu diváci vzhliadnuť v štúdiu novej budovy SND v Bratislave 15. novembra 2019. Hluk vlaku zaplnil divadlo pred niekoľkými týždňami, keď divadelný súbor obnovil predstavenie, ktoré malo u nás premiéru v decembri roku 2017. Už vtedy ste počuli škrípanie kolies, hukot píšťaly, keď ste sa pripravovali na jeho réžiu?

Román Dostojevského sa začína na vlaku. Týmto predstavením sme chceli vyjadriť, že všetci sme pasažiermi na vlaku osudu a tento príbeh nás kamsi vezme. Podobne, ako v bežnom živote pociťujeme, že nás niečo kamsi ženie, že nie sme pánmi niektorých vecí. Osudovosť tohto príbehu nám ponúkla nápad. Každý z nás kamsi smeruje, neviem, kto nás vedie, kam nás vedie, sem-tam môžeme mať taký pocit, že to dokážeme ovplyvniť, ale osud je silnejší, ako naša vôľa a naše možnosti. Zvuky, para, oslepujúce reflektory vyjadrujú našu bezmocnosť voči silám osudu.

Foto 100 - Jókaiho Divadlo

Predstavenie pozvali do budapeštianskeho Národného divadla na VI. Medzinárodný divadelný festival Imricha Madácha. Sám ste sa predstavenia nemohli zúčastniť, poslali ste za seba správu vo forme videa. O čom ste v nej hovorili?

Už sa presne nepamätám, ale istotne by som i teraz povedal to isté, že ľutujem, sa ho nemôžem spolu s kolegami zúčastniť a že sa nesmierne tešíme, že nás na tento významný festival pozvali. Verím, že tí, ktorí si ho pozreli, neoľutovali, že naň obetovali svoj čas. Počul som, že predstavenie Idiot malo aj v Budapešti veľký úspech, zúčastnilo sa ho mnohí. Práve preto ešte väčšmi ľutujem, že som tam nemohol byť. Som komediant, musím dodržiavať svoj rozvrh hodín. Mal som predstavenie. Hľa, osud nám občas nepraje. Ani deň predtým, ani nasledujúci deň som nemusel byť na javisku, len práve v ten deň som mal predstavenie.

Foto 107 - Jókaiho Divadlo

Režírujete od polovice 90. rokov, máte sedemdesiatšesť rokov. Čo vás ešte stále ženie na javisko?

Kladiete mi otázky ako členovia mojej rodiny. Oni mi zvyknú hovorievať, prečo už nenechám divadlo na pokoji. V osude divadelníkov, či už sú to režiséri alebo herci, je nejaké sväté prekliatie, ktoré ich vábi smerom na javisko. Divadlo je čarovné miesto. Tým, že môžeme stáť denne pred stovkami ľudí, kvôli možnosti ovplyvňovať ich, vstúpiť do ich osudov, pomôcť im vyriešiť svoje životné situácie, vieme im dať odpovede na otázky, ktoré ich trápia, a tým prekonať ich obavy. Nechceme tento priestor opustiť. Ak chcem byť úprimný, keď je predstavenie dobré, najväčšiu radosť spôsobíme sebe samým. Keď všetko vyjde, naša radosť sa dostane k publiku a zažijeme spoločnú radosť s divákmi, čo je najväčšia radosť pre herca. Je možné, že kvôli takýmto svätým chvíľkam som to ešte neskončil.

Martin Huba 28 - Jókaiho Divadlo

Glembayovci sú už v poradí deviatym predstavením, ktoré v Komárne režírujete. Na čítacej skúške ste sa vyjadrili, že je to nádherná hra. Budeme môcť s obecenstvom zažiť podobné momenty, o akých ste pred chvíľou hovorili?

Dúfam, že áno. Uprednostňujem takú hereckú prácu, v ktorej to, čo herec povie, podporí vlastnými skúsenosťami. Aj toto dielo je na to vhodné, i keď v nej nie je možné precítiť na sto percent všetko. Sú v nej osudové okamihy, ktoré môžu mnohí herci i diváci poznať z vlastnej skúsenosti. Vernosť a nevera, snaha a ctižiadostivosť, rodinná nenávisť, úspešné a neúspešné podnikanie. Preto si myslím, že v obecenstve môže nastať to, na čo ste sa pýtali. Diváci nás sprevádzajú v danej téme a môžu cítiť, že myslíme nato, na čo myslia, a tak sa môžu oslobodiť od svojich prípadných tráum. Aj Freud hovoril, že človek sa vie oslobodiť od toho, čo pozná. Ak niekto niečo tají, zakrýva, zostane to v ňom naveky. Divadlo je vhodným priestorom na predvedenie priznania, divák si môže povedať, toto je aj môj problém, aj moja obava. Verím v to, že divadlo poskytuje takýto psychoterapeutický priestor.

Foto 106 - Jókaiho Divadlo

S touto divadelnou hrou ste sa už viackrát stretli.

Stvárnil som Leona Glembayho pod režisérskou taktovkou Miloša Pietora v Slovenskom národnom divadle a v Prahe som hru režíroval. Mám pekné spomienky na túto rolu. Je to veľmi zložitá postava. Mal som šťastie na režiséra aj moji hereckí partneri, Emília Vášáryová a Ladislav Chudík, boli vynikajúci. Mal som o tridsať rokov menej, vedeli sme, s čím ideme pracovať. Kdekoľvek sme predstavenie hrali, malo úspech. Najväčším úspechom ale bolo, že sme ho hrali zakaždým s radosťou. A čo hrá človek rád, na to neľutuje svoje sily, neľutuje, že sa unaví. Spomedzi všetkých mojich rolí, počnúc Hamletom až po uja Váňu je jednou z mojich najobľúbenejších rolí práve Leone Glembay.

RJ Huba 01 - Jókaiho Divadlo

Ignáca Glembayho hrá László Horányi. Vo viacerých svojich hrách, ktoré ste v Komárne režírovali, ste mu už zverili úlohy. Obľúbili ste si ho?

K tomu, aby dokázal herec pôsobiť na diváka, potrebuje tvorivý pokoj. To nesúvisí s jeho fyzickou lenivosťou alebo únavou. László Horányi rozpráva logicky aj pri emocionálnom vypätí. Stáva sa, že u herca nastane požadovaný duševný stav, ale pri tom kričí, nemá obsah, je prázdne to, čo hovorí. U Lászla Horányiho sa mi páči, že sa za okamih dokáže dostať do rozrušeného stavu, popritom si dokáže zachovať logické vyjadrovanie. Preto sa teším, že prijal moju ponuku a neľutuje, že sme opäť spolupracovali.

Foto 105 - Jókaiho Divadlo

Onedlho Vás na komárňanskom javisku uvidíme aj v roli herca. Slovenské národné divadlo uvedie hru Gerharta Hauptmana Pred západom slnka. Prezradili by ste nám niečo o tomto predstavení?

Aj v tomto predstavení hrám rád a aj obecenstvo ho prijalo s láskou. Podľa príbehu sa jeden starší muž zaľúbi do mladého dievčaťa. Ide o rodinný príbeh, vo svojej štruktúre sa podobá na Glembayovcov. Aj pánom tejto rodiny je otec, ktorého hrám, tiež ide o podnikateľské prostredie ako u Glembayovcov. Otcovi umrie matka a sedemdesiatročný muž sa v smútku zaľúbi do dvadsaťdvaročnej dirigentky kostolného speváckeho zboru. Hauptmanova dráma rieši, ako tento fakt spracuje rodina. Viac vám o príbehu neprezradím, asi len toľko, že končí dramaticky. Všetko vyjde najavo, keď s prídete pozrieť naše hosťujúce predstavenie.

NOS

Fotó: Milan Drozd a Kiss Gibbó Gábor

RJ Huba 02 - Jókaiho Divadlo
späť

Hlavní sponzori Jókaiho nadácie

Hlavní sponzori Zlatí mecenáši Strieborní mecenáši Bronzoví mecenáši Ďalší mecenáši
Urad Vlady Ministerstvo Kulury CEF logo new Megvalosult a magyar kormany tamogatasaval bga alap Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultminor Komarno-farba Nemzeti Kulturális Alap Square 1 Jmk Media Prestashop Logo 1516781637 Kukkonia logo 0 Metrans Sam logo Ak project Foldmuves szovetkezet csallokozaranyos 0000913519 Green Coop logo Logo Jandj Mc L Logofont1 pos Minit logo zpiecky Hotel peklo Logo circle 2 Image001 Agref logo Index Cropped amt logo big 270x270 Index Cedrus piros logo CUKRASZ MUHELY GYULAMAJOR Dunstav E-KONZOL s.r.o. Florissimo logo LOGO PNG Final MEDIAL Net s r o logo Stifi original Subpage buslak logo Termal s r o Nagymegyer ABSOLON s.r.o. - Komárom AGRIMPEX - Nádszeg AGRIPENT spol. s.r.o. - Lég AgroKiss s.r.o. - Nagyszarva AGROSPOL VKF s. r. o. - Komárom AGROTOP s. r. o. - Nyárasd AGROSERVIS spol s.r.o. Komárom ALBÁR Község Alistál Község A.M.T. Gúta ASKARA s.r.o. Komárom Balony Község Bátorkeszi Község BBn GROUP - Bős Bős Város C-SERVICE - Wurczell Zoltán Családi könyvklub s.r.o. - Dunaszerdahely Csallóközkürt Község Csicsó Község CSILIZNYÁRAD Község Csilizpatas Község Csilizradvány Község Csörgő Vilmos - Bős DARTON s.r.o DIEGO DS s.r.o. Dunaszerdahely ECOLED - Albár Ekecs Község Ekel Község EPIC PARTNER - Komárom EUROPRESS BK s.r.o. - Bátorkeszi EVENT CREW Gúta FARKAS KATALIN - Dunaszerdahely FAXCOPY - Komárom FCC SLOVENSKO s.r.o. Albár FELSŐPATONY Község FIRSTFARMS Gabčíkovo s.r.o. - Bős Földműves szövetkezet - Egyházgelle Földműves szövetkezet - Gúta Földműves szövetkezet - Lakszakállas Földműves szövetkezet - Lúcs Földműves szövetkezet - Szímő GALANT - Ekecs GAMMA SLOVAGRO s.r.o. - Nádszeg GAZDA-FRÉV s.r.o. - Ekecs GUKOM S.R.O. - GÚTA GUTTE s.r.o. - Gúta Gúta Város Gútai Malom Rt. - Gúta HABÁR Bt. - Dél-Komárom HETÉNY Község HORVÁTH ÁRPÁD Gúta IDA - HOLZ s.r.o. - Gúta Imely Község NTERCAD s.r.o. - Komárom IZO - BAU s.r.o. Somorja JEG - Komárom JUHOMETAL s.r.o. Gúta KAMOCSA Község Keszegfalva Község KEMAR s.r.o. - Komárom KF - STAV s.r.o. Ekel KLEMPA KATALIN - Dunaszerdahely KOLLÁR ZOLTÁN - Komárom KOMAGRARTECHNIK s. r. o. - Marcelháza KOMÁROMI ZSIDÓ HITKÖZSÉG Lakszakállas Község Marcelháza Község MARTOS Község MEGART a. s. - Nemesócsa MERKANTIL - Mgr. PÉNTEK ISTVÁN - Dunaszerdahely MUDR. BOTH LÁSZLÓ MUDR. EKE JÁNOS MVDR. CSÖRGŐ ÁRPÁD Nagykeszi Község Naszvad Község NAGY LÁSZLÓ - Kulcsod NAGY ZOLTÁN NCD s.r.o. Nádszeg OND a BECk s.r.o. - Gúta ONLINESTAVBA s.r.o. - Dunaszerdahely OPC EUROPE s.r.o. - WURCELL ZOLTÁN - Komárom Ógyallai Mikrorégió Panta Rhei s.r.o. - Nagymegyer Paulis Tibor - Marcelháza PATAS Község PROJEKT-MARKET s.r.o. - Ing. Gőgh Mihály - Gúta Részes Mezőgazdasági Szövetkezet - Felbár Részes Mezőgazdasági Szövetkezet - Vásárút SALUSPHARM Gúta SALVATOR GYÓGYSZERTÁR - Ógyalla SOLUM Zrt. - Dél-Komárom Somorja Város SOUTHERM s.r.o. - Dunaszerdahely STAVOINVESTA DS s. r. o. - Dunaszerdahely SZENTPÉTER Község SZITA - Ekecs SZÍMŐ Község Szőgyén Község STING 2000 s.r.o. Gúta TELERVIS - Bős TPSTAV É & A - Komárom TOMATA s.r.o. - Gúta TRANSBETON PLUS s.r.o. - Nagymegyer Vásárút község VÁGFARKASD Község VÁGFÜZES Község Vitex Plus s.r.o. - Ekecs WF Kft. - Dél-Komárom Új Nő ZSIGÁRD KÖZSÉG